Uçak Bileti Hattı

NEREDEN
NEREYE
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Dönüş Tarihi...
Yolcular
1 Yolcu
Yetişkin 12+
1
Öğrenci 12-24
0
Çocuk 2-11
0
Bebek 0-2
0

Uçak Firmaları

Qatar Airways
Qatar Airways
Onur Air
Onur Air
THY
THY
Pegasus
Pegasus
Emirates
Emirates

Dünyanın en iyi uçak firmaları hangileridir?

Havayolu ulaşımı dünya genelinde sürekli olarak gelişen bir ulaşım alanı olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı dünya genelinde hizmet sunan uçak firması sayısının da oldukça fazla olduğunu söylemek mümkün oluyor. Bu kapsamda dünyanın en yük ilk 10 firması arasında ilke 3 sırayı; American Airlines, Delta Air Lines ile Southwest Airlines firmaları paylaşıyor.

American Airlines firması, 256.928.663 Koltuk sayısıyla en çok yolcu taşıyan havayolu firması olarak karşımıza çıkıyor. Toplamda 779 uçağı bulunan Delta Air Lines de 233.758.798 Koltuk koltuk kapasitesiyle ikinci sırada yer alıyor. Southwest Airlines firması da 749 Uçak ve 209.526.838 Koltuk kapasitesiyle üçüncü sırada yer alıyor. Bu sıralamada THY ise 93.109.025 koltuk kapasitesiyle 9. Sırada yer alıyor.

Türkiye’de kurulan uçak firmaları hangileridir?

Ülkemiz dünyanın önemli bir uçuş merkezi olarak tanımlanıyor. Türkiye’de çok sayıda farklı uçak firmasının hizmet sunduğu da biliniyor. Bu kapsamda Türkiye’de kurulan uçak firmaları söz konusu olduğunda ilk aklımıza doğal olarak Türk Hava Yolları geliyor. Dünyanın en büyük havayolları arasında yer alan Türk Hava Yolları 1933 yılında kurulmuştur.

1989 yılı itibariyle kurulmuş olan ilk özel havayolu firmaları arasında yer alan Pegasus da sektörde yıldızı parlayan havayolu firmaları arasında yer almaktadır. Merkezi Antalya’da bulunan SunExpress 1989 yılından bu yana hizmet sunmaktadır. Yine ülkemizde kurulan havayolu firmaları arasında yer alan Anadolu Jet 2008 yılı itibariyle kurulmuş bir havayolu firmasıdır.

İlk kurulan havayolu şirketleri hangileridir?

Wright Kardeşlerden bu yana geçen süre içerisinde dünya genelinde pek çok farklı havayolu şirketinin kurulduğu bilinmektedir. Dünyanın ilk ticari havayolu şirketi olan DELAG yani Deutsche Lutfschiffahrts Aktiengesellschaf, 16 Kasım 1909 tarihi itibariyle kurulmuştur. 1926 yılında Almanya’da Lutfthanssa havayolu firması kurulmuştur. Bu havayolu firması 1951 yılında feshedildi. Ancak iki yıl aradan sonra tekrar kurulmuştur.

Delta Havayolları 1924 yılı itibariyle kurulmuş bir havayolu firması olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine dünyanın ilk kurulan havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları da bulunmaktadır. Çünkü Türk Hava Yolları şirketi de 1933 yılı itibariyle kurulmuştur.

Dünyada en fazla uçağa sahip uçak firması hangisi?
American Airlines tam 956 adet uçak filosuyla dünyanın en fazla uçağa sahip olan havayolu firması olarak karşımıza çıkıyor.
Dünyada en çok uçak üreten firması hangisi?
Almanya ile Fransa ortaklı olan Airbus firması dünyada en çok uçak üretimi yapan uçak firmasıdır. Amerikalı Boeing uçak firması da dünyanın ikinci en fazla uçak üreten firmasıdır.
Dünyada en fazla ülkeye uçan uçak firması hangisi?
Tam 106 farklı ülkeye uçuş gerçekleştiren Türk Hava Yolları firması dünyada en fazla ülkeye uçuş gerçekleştiren havayolu firmasıdır.
Türkiye en fazla uçağa sahip uçak firması hangisi?
Türk Hava Yolları (THY) 218 dar gövdeli, 92 geniş gövdeli ve 22 adet kargo uçağına sahip bir havayolu firmasıdır. THY bünyesinde toplamda 332 yolcu uçağı bulunmaktadır.