Uçak Bileti Hattı

NEREDEN
NEREYE
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Dönüş Tarihi...
Yolcular
1 Yolcu
Yetişkin 12+
1
Öğrenci 12-24
0
Çocuk 2-11
0
Bebek 0-2
0

Uçak Bilgi

Uçak Nedir?
Uçak Nedir?

Bir uçak kaç saniyede havalanır

Uçakların kalkış hızı ve süresi marka ve modellerine göre değişiklik göstermektir. Mesela Boeing 737 kalkış hızı 380 ile 510 km arasında değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu uçakların havalanma süreleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Elbette ki uçakların kalkış süresinin uçağın ağırlığıyla da doğrudan ilgili olduklarını söyleyebiliriz. Uçakların havalimanından kalkış yapmadan yaptıkları hareketler taksi olarak isimlendirilmektedir. Bu kapsamda kalkış için yapılan taksi için başlangıç süresi ile tam olarak kalkış süresinin Boingler için 5 ile 7 dakika arasında olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu uçaklar için kalkış hızı da 209 knot olarak ölçülmektedir.

Uçağın iniş süresi nedir

Günümüz itibariyle uçaklar daha çok otomatik iniş sistemleri aracılığıyla indiriliyor. Bu inişlerde özellikle ILS sisteminin büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Üstelik otomatik iniş sistemleri sayesinde hemen her türlü hava şartlarında güvenli bir iniş yapabilmek de mümkün oluyor. ILS sistemi temel olarak iniş sırasında pilota hem istikamet bilgisini hem de alçalma bilgisini otomatik olarak veriyor. Yine süzülüş hattına dair bilgiler de ILS sistemi sayesinde bildiriliyor. Uçakta yaklaşık olarak 3 derece kadar bir süzülüşün 300 metre sonrasında iniş pozisyonun ortaya çıkmasını mümkün kıldığı da biliniyor. Bu kapsamda uçakların iniş sürelerinin de hem pistin uzunluğuna hem de uçağın teknik yapısıyla doğrudan ilgili olduğu biliniyor.

Türbülans sırasında nelere dikkat edilmeli

Türbülans durumunu engellemek için herhangi bir yöntemin bulunmadığı biliniyor. Bundan dolayı türbülans sırasında dikkat edilmesi gerekli olan özellikler, türbülansın etkilerini azaltıyor. Özellikle uçak bileti satın alırken uçağın kanat bölümüne yakın olan koltukları tercih ederseniz, türbülansın etkisini daha az hissedersiniz. Türbülans sırasında kesinlikle emniyet kemerinizi takmalısınız. Yine türbülans durumunda mutlaka yerinizde sabit durmalısınız. Şayet oksijen maskeleri açılmışsa herhangi bir panik durumuna yer vermeden öncelikle kendi maskenizi takmalısınız. Eğer yanınıza çocuğunuz ya da diğer yakınlarınız varsa kendi maskenizi taktıktan sonra onların maskelerini de takmalarına yardımcı olmalısınız.

Uçaklar ne kadar yakıt harcar?
Standart yolcu uçakları saniyede ortalama 1 buçuk litre yakıt tüketirken, jumbo jetlerin ise ortalama olarak 4 litre kadar yakıt tükettikleri bilinmektedir.
Uçaklar en fazla ne kadar yükselir?
Bir yolcu uçağı en fazla 12 bin 200 metre yüksekliğe ulaşabilecek şekilde tasarlanmıştır. Nasa tarafından geliştirilen bir uçak ise tam 29 bin 500 metre yükselebilmektedir.
Uçaklarda otomatik pilot nedir?
Uçakların mekanik elektronik ve hidrolik sistemlerini kullanma kabiliyetine sahip, uçakları yönetebilen özel yazılımlara otomatik pilot adı verilmektedir.
Uçaklar en fazla ne kadar hız yapar?
En yüksek hız yapan yolcu uçağı New York – Londra uçak seferinde saatte 1248 km ( 776 mil) hıza ulaşmıştır. Bu uçak seferini düzenleyen havayolu firması ise Norwegian firmasıdır.