Uçak Bileti Hattı

NEREDEN
NEREYE
Gidiş Tarihi
Dönüş Tarihi
Dönüş Tarihi...
Yolcular
1 Yolcu
Yetişkin 12+
1
Öğrenci 12-24
0
Çocuk 2-11
0
Bebek 0-2
0

Uçak Nedir?

Hava akımını kullanarak, havada uçabilen motorlu hava aracına uçak denir. Uçaklar insan hayatını kolaylaştıran etkili teknolojiler arasında yer alır. Havada tutunarak yükselmeyi başaran uçaklar, ileri teknoloji ürünleri olarak da karşımıza çıkar. Uçakların günümüz itibariyle özellikle ulaşımda etkili bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Uçakların en fazla yükselebilecekleri derece değerine irtifa adı verilmektedir. Elbette ki ulaşım teknolojileri geliştikçe uçakların irtifa dereceleri de değişmektedir. Uçaklar ilk olarak 19. Yüzyılla birlikte kullanılmaya başlanmıştır. O günden günümüze kadar geçen süreç içerisinde uçakların etkili bir şekilde gelişim gösterdiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Böylece uçaklar insan hayatının vazgeçilmez ulaşım araçları olmaya da başlamıştır.

Dünyada uçak üretmek amacıyla kurulmuş olan ilk fabrika, Fransa’da kurulmuştur. 1096 yılı kasım ayında ilk uçak fabrikasını Voisin Freres kurmuştur. Böylece uçak endüstrisinin temelleri de atılmıştır. Bu tarihten sonra uçak endüstrisi oldukça hızlı bir gelişim göstermiştir. Böylece ulaşım olanaklarının çok daha güvenli ve konforlu olması da mümkün olmuştur. Ülkenizde ilk uçak fabrikası ise Kayseri’de kurulmuştur. Vecihi Hürkuş ülkemizde ilk kez uçak üreten girişimci olarak tarihe adını yazdırmıştır. Ürettiği ilk uçağa da Vecihi K-9 adını koyan Vecihi Hürkuş, Türk uçan endüstrisinin temelini oluşturmuştur. Günümüz itibariyle dünyada çok sayıda farklı firmanın seri halde uçak üretimi yapabildiği de bilinmektedir.

Dünyada motorlu araçla ilk uçuş denemesi Amerika Birleşik Devletlerinde yapıldı. Kuzey Karolina kill Devil Hills’te gerçekleştirilen bu uçuş denemesinin gerçekleştirenler ise Wright Kardeşlerdir. 17 Aralık 1903 yılı itibariyle gerçekleştirilen bu uçuş denemesinde sonra, dünyada uçaklarla ilgili bir yeni bir dönemde açılmış oldu. Esasında ilk uçuş denemesi Antik Yunan’a kadar uzanan bir süreci içerisine almaktadır. Zira Antik Yunan dönemindeki İkarus Efsanesinde, İkarus’un kaz tüyünden kanatlar yaparak uçtuğundan söz edilmektedir. Sonrasında Endülüs devletinde İbn Firnas da uçuş denemesi yapan şahsiyetler arasında yer almaktadır. Yine Hezarfen Ahmet Çelebi de İstanbul’da uçuş denemeleri yaparak, ilk uçan insanlar arasında yer almaktadır.

1903 yılı itibariyle ilk kontrollü uçuş Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleşti. 17 Kasım 1903 yılında saat 10:35 sıralarında Kuzey Carolina Kitty Hawk’da gerçekleşen bu uçuş, dünya havacılık tarihinde de bir dönüm noktasıdır. Wright Kardeşler, 12 hp’lik ve zincir – çevirmeli uçakla ilk uçuşu gerçekleştirmiştir. Flier – 1 adındaki uçakla uçmayı başaran Wright Kardeşler, 8 – 12 feet kadar bir irtifa yapabilmeyi de başarmıştır. Saatte 30 mil hava hızıyla uçmayı başaran Wright Kardeşler, bu tarihten sonra havalıcılık alanındaki çalışmalarına devam etmiştir. Ülkemizde ilk uçuş söz konusu olduğunda ise doğal olarak Hezarfen Ahmet Çelebi akıllara gelmektedir. 1600 yılında Hezarfen Ahmet Çelebi, İstanbul’da Galata Kulesinden Üsküdar açıklarına kadar uçmayı da başarmıştır.

Dünyada kontrollü bir şekilde ilk kez uçan Wright Kardeşlerdir. 17 Kasım 1903 tarihinde güç kullanarak uçuş yapan Wright Kardeşler, daha sonra da çok sayıda önemli yeniliğe imzasını atmıştır. 1904 yılında havada 360 derece dönüş yapabilen Wright Kardeşler, bu uçuşlarını Flyer – 2 ile gerçekleştirmiştir. Yine Wright Kardeşler 10905 yılına gelindiğinde 38.4 kilometre kadar uçmayı başarmışlardır. Hava tam 38m dakika kalabilen Wright Kardeşler, sonrasında da önemli yeniliklere imzalarını atmışlardır. 1907 yılının Eylül ayında Wright Kardeşler tam 1 buçuk saat boyunca havada kalarak 66.5 kilometre yol kat etmişlerdir. 1908 yılında ise Madam Peltier ilk kadın pilot olarak uçuş denemesini gerçekleştirmiştir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç